?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Всі ці роки, що я тут, я намагався переконати квебекуа - знайомих і незнайомих - що слово "іммігрант" не є синонімом слова "англомовний".

Довгі роки цей народ мав захищати свою мову. Англійська домінувала, і майже всі іммігранти, що оселялися у країні, переходили на англійську. А французької або зовсім не знали, або знали дуже погано. Тим більше їхні діти.

Тому у квебекуа виробився стійкий рефлекс, якщо людина говорить французькою з акцентом - треба негайно перейти на англійську, бо це (певно) її справжня мова!

Мені це здавалося образливим. Якби до мене зверталися українською чи російською - то так, це було б ввічливістю. Але англійська не є для мене рідною. До того, моя англійська тепер не краща від моєї французької. І, зрештою, в мене є певне почуття солідарності до цього народу і його спроб захиститися від асиміляції.

Тому, коли черговий "толерантний поліглот" переходив зі мною на ламану англійську, я впевнено брехав: "Вибачте, але я англійською не володію". Після такої заяви, один перехожий навіть потиснув мені руку :)

Але всі ті зусилля - марні. Завжди знаходиться куча народу, що проживши у Квебеку кілька років не можуть зв'язати два слова французькою - і лізуть до всіх з англійською. Ще й дуже ображаються, коли хтось цьому не радий.

Коли таке роблять росіяни з Росії - я ще може зрозуміти: люди ніколи не зіштовхувалися з мовною діскримінацією і не розуміють, "а что тут такого".

Але коли щось подібне роблять українці, що рахують себе "свідомими"... Коли людина може махати жовто-синім прапором і захищати українізацію України, а за кілька хвилин дивується чого ці "тутешні французи" (бо для нього квебекуа - це "французи") лізуть зі своєю мовою?! І англійською, англійською.

Ось чого сайт української громади Монреалю (http://www.ukemonde.com/) - тільки англійською?

Comments

( 7 comments — Leave a comment )
sparrow_hawk
Jul. 31st, 2007 07:14 pm (UTC)
мабуть тому, що вони виїздили на пмж за кордон вивчивши англійську. для багатьох людей, особливо у віі це вже "подвиг"

а тут ще "якась французська"... звісно, пересічні люди якщо побачуть що їм вистачить рідної усередині своєї громади і англійською спілкванні з іншими - вони ніколи не будуть вчити франузську

та й вчити її важче ніж мови германські, німецьку чи англійську для слов'янина... кажу по власному досвіду, бо і англійську і франузську вчив з різним результатом
vent_de_la_mer
Jul. 31st, 2007 07:21 pm (UTC)
Так воно і виходить. Англійську вже трохи знають, а тут "раптом" ще якась мова. "Навіщо французька, коли всі і так розуміють."

Тобто те саме, що з українською в Україні...
sparrow_hawk
Jul. 31st, 2007 07:23 pm (UTC)
ну, в Україні все ж таки по-іншому. у нас це спадок срср де мова була російська і всі інші - "факультативом"

люди життя прожили при такій системі і не хочуть "на старості лєт" перевчатися

а молодь більш гнучка
vent_de_la_mer
Aug. 1st, 2007 02:22 am (UTC)
Тут теж багато таких, що звик, що англійська - головна, а французька - "факультативна" (читай "взагалі зайва"). Але після прийняття мовних законів багато з таких переїхало до інших провінцій. Зокрема українських патріотів українського походження (у другому-третьому поколінні), які дуже вболівають за українську в Україні, але не мають жодної поваги до національних прагнень іншого народу, що опинився у схожих з українцями умовах.

Але бог вже з англомовним населенням. Ось новоприбулі... Здається, логіка залізна: оселяєшся у провінції, до 80% населення вважають рідною мову А (і спілкуються нею щодня - дома, на роботі, на вулицях) - і, до речі, формують окрему націю; 7% вважають рідною мову Б. А решта - всілякі інші мови. Але процентів 90 від загального населення таки вживають мову А у повсякденному житті. Ти хочеш залишитися у цій провінції на деякий час (принаймні на кілька років). Чи треба знати мову А (навіть, якщо більшість біль-менш розуміє мову Б)? Не кажучи вже за такі дрібниці, як знайомство з історією та культурою провінції, де ти оселився?

І ще питання: людина оселяється у провінції, 80% населення якої складає певна нація (що ніде, окрім цієї провінції, не живе). Людина проживає у цій провінції 3-5 років і отримує право голосувати. Раптом націоналісти розпочинають референдум за незалежність провінції. Чи морально для такої людини навмисно йти голосувати "НІ" ?
sparrow_hawk
Aug. 1st, 2007 09:24 am (UTC)
я думаю вони взагалі не розглядають це з точки зору "моральності"

а якщо і розглядають - "моральність" у них геть інша ніж у тубільців, які мають там корені

ось чому я і притримуюсь тієї точки зору, якої притримуюсь
stanislav_ab
Jul. 31st, 2007 07:27 pm (UTC)
Вент, Uke Monde cтарезний сайт, який не підтримується фактично і нікому не відомий. www.Quebec-Ukraine.com має дві мови: франц і українську.

>"Вибачте, але я англійською не володію". Після такої заяви, один перехожий навіть потиснув мені руку :)

А це гарний вихід з ситуації.
vent_de_la_mer
Aug. 1st, 2007 02:29 am (UTC)
www.Quebec-Ukraine.com робив Андрій Борис - новоприбулий, який приїхав вже у франко-Квебек (а не у "інгліш-спікінг Монтріел"). До речі, попри деякі суттєві розбіжності, одна з причин, чому я його поважаю - це якісна французька версія сайту.

А автори укрмонд тут вже фіг знає скільки. І все дитинство проспівали: "Хай у наshому табоRі світят СУМівські вогні". Але провести щонайменшу паралель між Україною та Квебеком вони не здатні - і завзято повторюють гасла Вітренко про "утиски мови" - тільки що слово "українська" замінюють на "французька"...
( 7 comments — Leave a comment )

Latest Month

February 2018
S M T W T F S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Tags

Powered by LiveJournal.com
Designed by chasethestars